Pompa ve Pompa Ekipmanları, İŞ-MAK-PAR’da

Pompa ve Pompa Ekipmanları, İŞ-MAK-PAR’da

Pompa başka bir kaynaktan aldığı mekanik enerjiyi dönüştürerek sıkıştırılamayan akışkanlara hidrolik enerji olarak veren bir makinadır. Pompa tipi, pompanın birlikte kullanılacağı akışkan ve pompanın bağlanacağı tesisat olarak belirtebileceğimiz bu üç parametre eğer düzgün şekilde incelenmemişse muhtemelen ya sistem çalışmayacaktır ya da verimsiz çalışıp ciddi bir enerji tüketimi oluşacaktır.

Hidrolik sıvıların mekanik özelliklerini ve buna bağlı oluşturdukları gücü inceleyen bir bilim dalıdır. Güç hidroliğin de büyük kuvvetler yaratılmak istenir buda petrol türevi yağların sıkıştırılamaz özelliklerini kullanan hidrolik pompa olarak adlandırılan hidrolik devre elamanları ile sağlanır. Hidrolik pompa mekanik enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren bunu da hidrolik yağın sıkıştırılamaz olma prensibi sayesinde sağlayan bir hidrolik sistem elemanıdır.

Yağ pompası, yağ deposundan aldığı yağı kuvvetli bir şekilde tüm hareketli parçalara ulaştırır. Enerjisini eksantrik kam milinden alır, aldığı güç sayesinde yağ pompası çalışmaya başlar.

Pompa-Enjektör ünitesi, yakıt pompası, kumanda ünitesi ve enjektör memesinin tek bir yapıda toplandığı enjeksiyon pompasıdır. Pompa enjektöre, “birim enjektör” de denir.